26 Eylül 2009 Cumartesi

"Dünyalılar olarak lanet yaratıklarız" Sendromu

Bunu bir-iki hafta önce farketmiştim ama tekrar bir gazetede haber olarak görünce hatırladım: Dünyanın baltanın gerçekten girmemiş bir yerine kamera sokup yeni birkaç canlı türü keşfetmişler ve buna istinaden yazılan haber sitelerinin yorum kısmına çoğunlukla "İşte artık bakir Dünya diye birşey kalmadı", "Sonunda bu hayvanların da hayatlarını mahvedeceğiz!" tadında şeyler yazılıyor. Özeleştiri yaptıklarının farkında olmadıklarından kendilerini kutlama gereği görmüyorum bu beyinlerine süpürge uğramamış (ne kadar edebi bir şekilde kültürümüzde büyük yeri olan "örümcek ağı"na atıfta bulundum farkettiniz değil mi?) vatandaşlarımızı.


Ben sizi daha dün gördüm yerlere tükürürken, kağıtları kullanıp kullanıp çöpe atarken, bira şişelerini depozitosu yoksa parklara bırakırken... Sizin daha doğa ve habitat gibi kavramlardan haberiniz yokken, kulaktan dolma yakınmaları sanal ortamlarda utanmadan insanlarla paylaşmanızı kınıyorum. Ayıp denen birşey varmış, onu da duydunuz mu? Doğayla beraber Türk dili de mahvediliyormuş haberiniz oldu mu?


İnsan düşünebilen bir hayvanmış ama zamanında evcilleştirilmeden doğal ortamında kalması gerekiyormuş. Ve artık çok geçmiş.